Keski-Suomen kokoomusnaiset: NAISTEN TOIMINTAA TARVITAAN EDELLEEN

4.4.2013

Monet poliittiset ja muut naisyhdistykset viettävät tänä
vuonna 50- vuotis juhliaan. 50 vuotta sitten Vietnamin sota syttyi, Kennedy murhattiin ja elettiin Kekkosen aikaa. Samaan aikaan naiset aktivoituivat perustamaan monenlaisia naisten yhdistyksiä edistämään tasa-arvoa naisten ja miesten kesken.

50 vuotta on pitkä taival elämässä, puhumattakaan poliittisen naisyhdistyksen toiminnan pyörittämisessä. Siihen on tarvittu sitkeää tahtoa ja uskoa siihen, että työhön uhrattu aika kannattaa – antaa jotain hyötyä, lisäarvoa yhteiskuntaan ja iloa elämään.

Mitä se hyöty on kullakin ollut, on jokaisen omassa harkinnassa. Osalle aktiivisista jäsenistä toiminta on merkinnyt ja merkitsee mukavaa yhdessäoloa ja keskustelua samanhenkisten kanssa, mutta toisten toimijoiden aloitteista on saattanut viritä jopa uusia lakeja. Moni kokee vaikuttamisen yhteiskunnalliseen päätöksentekoon naisyhdistyksen kautta turvalliseksi ja järkeväksi. Keskustelut todellakin vievät asioita eteenpäin!

Pari viikkoa sitten juhlittiin kansainvälistä naisten päivää. Kuvaavaa on, kuinka naisia juhlittiin monissa maissa eri tavoin, esimerkiksi Venäjällä päivää vietettiin vapaapäivän merkeissä. Mutta samaan aikaan meitä puhuttivat Afrikan ja Aasian naisten raiskaukset. Raiskaukset ovat todennäköisesti osa sodankäyntiä, mutta kaiken kaikkiaan naisten raiskauksia ja hyväksikäyttöä ei voi hyväksyä missään olosuhteissa. Samaisissa uutisissa kerrottiin tutkimuksesta, kuinka naisten ja miesten eläkkeiden erot ovat jopa 500 euroa kuukaudessa miesten eduksi.

Monet asiat ovat menneet eteenpäin, mutta vielä on paljon tehtävänä, jotta maailma olisi parempi paikka niin naisille kuin miehillekin. Naisten yhdistyksillä ja yleensä naisten asioiden eteenpäin viemisellä, naisten aseman parantamisella sekä tasa-arvotyöllä on edelleen oma paikkansa valtakunnallisesti
ja kansainvälisestikin.

Lisätietoja: Riitta-Maija Hautamäki, 0407077 529